Herkese selam,

İnsanın bazen aklına farklı  fikirler geliyor. Bunlar  hayatı kolaylaştırma, iş vb. birçok konuda olabiliyor. Fakat bu fikirler çoğunlukla da uçup gidiyor. Ben bu tarz durumlarda hemen bir kenara not alma taraftarıyım. Daha sonra bu fikri nasıl kullanmak isterseniz notlarınızdan bakıp gün yüzüne çıkarabilirsiniz. Bende geçenlerde notlarımı karıştırırken belki aylar öncesinden yazdığım bir iş fikri dikkatimi çekti. Bu fikrin başrolünde ‘’çorba’’ var. Çorbayı sevmeyenimiz çok azdır değil mi? Knorr’un çabuk çorbasını da bilmeyeniniz yoktur sanırım. Bu bence gayet pratik bir uygulama. Kısa sürede insanın açlığını kırıyor. İçini ısıtıyor. Ben açıkçası bunun faydasını  yurt dışında çok gördüm. Yurt dışında malum yiyecek içecek buralara kıyasla gerçekten pahalı. Ayrıca bazen bizlerin damak tadına uyan pratik şeyler bulmakta da zorlanıyoruz. Oralara gittiğimiz zamanlarda hem pratik, hem ucuz olması açısından valizimde kesinlikle 8-10 tane domates, ezogelin vb. hazır çorbalardan alıp sıcak su+çorba+kupa üçgeninde açlığımızı bastırıyorduk (bazen de kahvaltı niyetine).

Sonra aklıma geldi neden bu kupada çabuk çorba işine bir kafe formatında giren olmamış? Ne ülkemizde ne de yurt dışında? Aynı kahveciler gibi, YENİ NESİL KUPA ÇORBA KEYFİ. Yani bir nevi Starbucks’ın çorba hali.

Mesela kışın kupada sıcak çorba, yazın soğuk. Gençlerin tercih edebileceği bohem veya modern küçük sempatik ortamlarda bence gayet fark yaratabilir, tercih sebebi olabilir.

Zaten markalaşmak özünde faklılaşmak değil mi? Ve akabinde pazarda da ilklerdenseniz değmeyin keyfinize. Burada da ‘’ürünün sunumunda veya duruma göre kendisinde farklılaşma’’ söz konusu (tabii altını sağlam pazarlama/marka hamleleri ile doldurmak şartı ile). Hem de gayet uygun maliyetlerde. Kaldı ki bu hazır çorba ürünlerinde sağlıksız olduğu fikri hakim gibi. Bunun ne kadar doğru, ne kadar yanlış olduğunu bilemem (Bu işin sağlık tarafı). Fakat bu dediğim tarzda çorbalar taze taze yapılacağı için bununda önüne geçiyorsunuz. Ekmek servis edilmeden (çünkü lokanta ortamı olmayacak) belki sadece kupanın içerisine minik parçacık kıtır ekmek olabilir. Artık çeşitlilik de mekanın sahibine ve tüketici talebine kalmış bir şey.

Kaldı ki bir kahvecide nasıl zaman geçiyorsan aynı şekilde arkadaşlarınla muhabbetini, sohbetini yapıp sağlıklı bir şeyler içtiğinin de farkında olup normal yaşamına bu tarz ufak bir farklılaşma ile devam edeceksin. Açıkçası bu tarz bir iş fikri gerçekte uygulandı mı? Uygulanmadı mı? Tam olarak bilemiyorum. En azından ben hiçbir yerde rastlamadım. Fakat hayata geçerse bence başarı şansı gayet yüksek.(Önce Türkiye, sonra yurt dışı). Kim bilir belki Knorr bile bunu küçük kafeler halinde hayata geçirebilir. Ne dersiniz? 🙂

cropped-cropped-lewiss1.jpg

Ali Emre SÜSLÜ

Bana, Fanta’ya sarı kola diyen adamın basit düşünce yapısını ver Allahım…

mail: emre.suslu2@gmail.com

twitter: @aliemresuslu

linkedin: https://www.linkedin.com/in/aliemresuslu/