Yeni bir iş kurmak, marka oluşturmak ve varolmaya devam etmek günden güne zorlaşıyor. Özellikle pandemi etkilerinin devam ettiği günümüzde.  Bu süreçte yaptığınız işin tutmasını sağlamak ve markanızın fark yaratıp, yoluna devam etmesi için sanırım en ekonomik ve etkili yol bu aralar ‘’alanını daraltmaktan’’ geçiyor.

*Herşeyi yapacağına tek bir şey yap fakat diğerlerinden farklı olsun

*Bunu yapan ilk sen olursan harika (en azından ilklerden olmaya çalış)

*Ürün veya hizmetin ne ise bunu kesinlikle digitalle birleştir

*Kendine has pazarlama-marka stilin olsun.

 

Şuan için yeni bir marka pazarda ancak bu şekilde tutunabilir (özellikle kısıtlı bütçelerde iş yapanlar)

 

Mesela bir spor hocası olduğunu düşünelim. Danışmanlık koçluk yapmak istiyorsun. Aslında alanın oldukça geniş. Sen sadece ‘’vücut ağırlığı ile idman’’ kısmında uzman ol

Diyelim ki masa üretiyorsun,her tarzda masa üretmek yerine. Sadece katlanabilir, pratik, kamp piknik alanları için farklılaş, akla gelen ilk marka olmaya çalış

Gerekirse ayakkabı üretme fakat farklı renklerde, bağlama kolaylığında, tasarımında vb alanlarda yeni birşeyler yap bu alanın lideri ol gibi gibi aslında örnekler çoğaltılabilir fakat demek isteğim şeyi az çok anladığınızı düşünüyorum.

Kaldı ki daha dar alanda tercih edilen bir marka olmak (tabiki bu zamanla olacak bir şey) markayı genişletme hamleleriniz olursa orada sizin güvenceniz olacak.

Müşteri şöyle düşünür. X marka bu üründe iyi ise, yeni çıkardıkları şu üründe de iyidir algısı ile düşünür. Genelde de hepimiz böyle düşünmüyor muyuz?

Burada kritik olan şey; alanı daralttıktan sonra diğerlerinden farklılaşacağınız noktayı doğru seçmek.

Yani markanız nerede farklılaşacak?

Tasarımda mı? Kişinin hayatına katacağı pratiklik ile zamanda mı? Hizmetin sunumunda mı? Dağıtımında mı? vb hangi alanda bir farkın var ki tüketici seni seçsin.

Hele ki yukarıda da belirtiğim gibi daha dar alanda bunları yapan ilk markalardan olup bunu digitalle birleştirebilirsen  zaten işin temel kısmı çözülmüş oluyor. Geriye kalan ise ürün/hizmetine gidecek etkili pazarlama ve marka hamleleri. Yani kendine has pazarlama-marka stili oluşturmak.

Geniş tek bir sayfa kağıdı yırtmak kolaydır. Fakat aynı sayfayı defalarca katlarsak bunu yırtmak, parçalamak hiçte kolay olmasa gerek 🙂