Herkese merhaba,

Covid-19 süreci malum evden çalışanlar, komple izinli olanlar ya da işi  gereği çalışmaya devam edenler derken genel olarak baktığımızda yaklaşık 2-2,5 ay gibi bir süreyi evde geçirenlerimiz bir hayli fazla (Artık ufak ufak normalleşme süreci başladı inşallah 2. ve 3. dalgalar gelmez). Umarım bu süreyi güzel kullanmışızdır. Bu süre zarfında covid-19 gelişmeleri hakkında zaten yeterince bilgi aldık almaya da devam ediyoruz. Özellikle internet (site, sosyal medya vb) kullanımımız ciddi şekilde arttı. Hepimizin radarına illaki bir şeyler takılmıştır. Benimde  farklılaşma, pazarlama ile ilgili radarıma takılan işler oldu.  Bugün bunları paylaşmak istedim.

1-Zoom Tribünü

Tüm dünya’da başlayan normalleşme sürecinde Avrupa’da futbol ligleri yavaş yavaş başlıyor. Danimarka süper ligi tekrar start alan 2.lig oldu. AGF Aarhus, ilk maçı için Zoom uygulamasını kullanarak 10 bin kişilik bir sanal tribün oluşturmuş. İngiliz Daily Mail gazetesinin yaptığı habere göre, 10 bin kişiyi kapsayan Zoom görüşmelerini sahaya yansıtmak için 40 metre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde dev bir ekran kullanılmış. Taraftarlar ücretsiz olarak biletlerini alıp, yer bile seçme imkanına kavuşmuş. Bu işte offline ile online çok güzel bir şekilde entegre olmuş. Bu sayede kesinlikle bir fark yaratılmış. Muhtemelen ilerleyen zamanlarda bu tarz işler diğer klüplerden de gelecektir ama ilkler arasına girmek çok daha değerli 🙂

(Yanılmıyorsam Galatasaray’ın da kartondan taraftar görüntülerini tribünlere yerleştirme projesi yakın zamanda uygulanacak)

Haberin videosu şu şekilde

https://www.youtube.com/watch?time_continue=11&v=i_h0pC140d4&feature=emb_logo

2- Belçika tv’lerinde gün batımı arası 

Belçikalı telekom sağlayıcısı Proximus evlerinde uzun süre kalan vatandaşlarına hem teşekkür hem de fark yaratma anlamında  #NoLimitsAtHome etiketi ile güzel bir kampanya geliştirmiş.  30 Nisan Perşembe günü saat 21:00 civarı Belçika’nın 2 büyük kanalı RTL ve VTM programlarına 90 saniye boyunca ara verdi.

Ekranlara dalga sesleri eşliğinde güzel bir gün batımı görüntüsü verildi. Görüntü ayrıca sosyal medya hesaplarından da canlı yayınlandı.

Bu kampanya belki küçük bir dokunuş gibi gelebilir fakat bu kadar zamandır evde olan birilerinin karşılarına çıkarak  sürpriz şekilde sizleri ‘’unutmadık, hatırlıyoruz’’ mesajı vermek çok güzel bir hareket olmuş. Markayı, tüketicilerin gözünde daha yukarılara taşıyabilecek başarılı bir kampanya olduğunu düşünüyorum.

İlgili video

https://vimeo.com/413682953

3- Oturduğumuz yerden dünya’yı gezme

Bu süreçte karşıma çıkan en ilginç işlerden diyebilirim. Bunları birbirinden ayırmayacağım. 2 site var. Biri yürüyerek diğeri arabayla dünya’nın en önemli kentlerini evinizden gezme imkanı sunuyor. Benim gibi seyahat tutkunlarına evde olduğumuz bu dönemde gerçekten ilaç gibi geldi. Sitelere girip incelemenizi tavsiye ederim. Pişman olmazsınız 🙂

Yürüyerek https://www.thripy.com/

Araba ile https://driveandlisten.herokuapp.com/

Açıkçası ben araba ile olanı daha çok beğendim. O şehrin radyolarından çalan müzikler eşliğinde araba ile şehri gezmek gerçekten çok keyifli

Bu siteler muhtemelen salgından önce de vardı. Fakat arasıra kafa dağıtmak veya gerçekten gitmeye karar verdiğiniz bir şehir hakkında bilgi sahibi olmak için kesinlikle kullanılabilir.

İnsanlar genelde bu kadar dolu bir piyasada nasıl yeni, farklı şeyler yapsakta insanların dikkat çeksek derler. Alın size 2 güzel örnek. Bence farklılaşma, pazarlama vb bir çok olayın temelinde insanlar hangi konularda zorlanıyor? Bunları tespit edip, basit ve pratik çözümler bulmaya odaklanmak gerek. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.