Kokteyl deyince aklımıza neden bir marka ismi gelmiyor? (Perakende tarafında)

Ya da varda ben mi bilmiyorum acaba? Veya bira, rakı, votka gibi ortalıkta mı değiller?

Öncelikle çok fazla kokteyl tüketen biri değilim.  Kokteyller hakkında da çok derin bilgi birikime sahip birisi de değilim onu öncelikle belirtmek isterim. Ben burada kokteyl olayına daha çok  pazarlama-marka penceresinden bakacağım. Şimdi daha rahatım 🙂

Aslında piyasada var olan markalar birçok içeceği farklılaştırarak kendilerine yeni alanlar açma çabası içerisindeler. (Örneğin; soğuk çay )

Benimde aklıma geçenlerde böyle bir soru geldi.

Kokteyl deyince aklımıza neden bir marka ismi gelmiyor?  şeklinde.

Yani kokteyl üreten marka yok mu? (En azından perakende tarafında ve Türkiye’de)

Yaptığım araştırmalarda otellere toptan veren birkaç markaya rastladım ama benim kastettiğim perakende tarafı. Mesela enerji içeceklerinde akla gelen ilk marka genellikle Redbull oluyor.  Tabi Redbull da sattıkları ürünün kalitesinin dışında bir pazarlama ve marka iletişimi başarısı da söz konusu. Fakat sonuç olarak enerji içeceği değince redbulldur (En azından ülkemizde şuan için).

Benimde kastettiğim bu tarz birşey. Sanki piyasada bu tarz bir açık var. Sonuç olarak insanlar alkollü veya alkolsüz yeni tatlar denemek istiyorlar. Özellikle yaz aylarında serinletici farklı içeceklere fazlasıyla talep oluyor. Eğer bu tarz bir marka piyasaya çıkarsa yapması gerekenler aslında çok farklı şeyler değil (tabi ürünün lanse edilişi, ilk çıkışın farklı olması önemli. Ülkemizde alkollü içeceklerin reklam alanlarıda kısıtlı olduğu için gerilla marketing en farklı ve en iddialı alanmış gibi geliyor)

İlk etapta ürün gamını ikiye bölüp (alkollü/alkolsüz) kafaları çok karıştırmadan çoğu kişinin bildiği, en azından adını duyduğu ama hiç denemediği temel alkollü kokteyler margarita, mojito vb ürünler sunulabilir. Alkolsüz tarafta da yine daha çok bilinenler üzerinden  gidilip 2-3 çeşit ürün çıkarılması mantıklı olur. Az aslında çoktur mantığı. Ayrıca kokteylerde gözlemdiğim kadarıyla ürünün tadından çok görsellik oldukça ön planda. Bu sebeple ürünlerin raflardaki halide oldukça önemli. Tabi ki olay sadece bunlarda değil.

Markanın konumlandırması, kimliği, kişiliği, doğru hedef kitle seçimi ve bu kitleye nasıl dokunabildiğiniz, diliniz, hangi pazarlama stratejileri sizin markanıza  gider, markanızın iletişimi nasıl olmalı bla bla bla yani bir çok etken devreye giriyor.

Benim burada dikkat çekmek istediğim nokta;

Aslında çıkış noktam olan

Kokteyl değince aklımıza neden bir marka ismi gelmiyor?

Yani kokteyl üreten marka yok mu?  Sorularının

Eğer böyle bir boş alan varsa markalar neden buralarda ilk olmayı denemiyorlar? a evrilmiş hali diyebilirim.

cropped-cropped-lewiss1.jpg

Ali Emre SÜSLÜ

Bana, Fanta’ya sarı kola diyen adamın basit düşünce yapısını ver Allahım…