Uzun süredir fast food yemeyen  birisi olarak geçenlerde birazda mecburiyetten yolum bi McDonald’s şubesine düştü. Genelde bu tarz yerlerde menülerin, ürünlerin, kampanyaların çokluğundan kafası karışan ben bu sefer çok kısa sürede siparişimi vermiştim. Fast food satan yerlerde genelde sıra, gürültü, kaos çok olur. İnsanlarda genelde  bir an önce bir menü seçip, hızlıca karnını doyurup gitme derdindedir. Ama genelde aşırı derecede menü fazlalığı, karmaşası ve kampanyası var ki kısa sürede kendiniz için en mantıklısını seçip,karnınızı doyurup oradan çıkmak insanda adeta bir sınav stresi oluşturur. Bazen lanet olsun ”bi hamburger patates yiyeyim de gideyim” noktasına da gelindiği eminim oluyordur.

Anladığım kadarıyla McDonald’s bu menü karmaşasını farketmiş. Ve aksiyona geçmiş. Aynı tarz işleri yapan rakipleri karşısında ayrışmış. Temelde daha büyük resimlerle 3 ana menü koyup (en çok tercih edilen) yanlarına alternatif bikaç menüyüde ekleyip 6-7 menü ile bu işi çok temiz çözmüşler. Gelen seçimini hızlıca yapıp siparişini bekleme moduna geçiyor. McDonald’s sanırım boşuna dünya’da sn de 75 hamburger satmıyor. Ve amblemi dünya’da  haçtan bile daha çok bilinen marka haline gelmiyor. Tabi sağlıklıdır, değildir orası ayrı  fakat burada konu bu değil 🙂

634430494194243091

klasik bir mc donald’s menüsü

Yani işin özünde çok ürünle, çok kampanya ile pazarda yer almak artık bir başarı değil. Belkide bir engel. Çünkü markaların günümüzde  işten, okuldan, evden, trafikten, sosyal medyadan vb. alanlardan gerçekten kafaları dolu  insanları kendine çekmeleri bir hayli zorlaşıyor. Müşterinin ilgisini çekmek, satış gerçekleştirmek akabinde marka ile bağ kurulmasını sağlamak ve sadakat oluşturmak günümüz koşullarında gerçekten zor.

Bu sebeple markalar pazarlama stratejilerini belirlerken daha sade, basit olup tüketicilerin hayatını kolaylaştırmalı. Yani sadece fiyat düşürmekle müşteriyi çekmek bi yere kadar işler. Resmin bütünü daha farklı. Burada anlattığım küçük bir örnek fakat eminim ki markaların rakiplerinden farklılaşıp tüketicilerin hayatına değer katacağı daha hayata geçmemiş nice alan vardır. Ve önemli olan işte bu alanları bulmak!

 

Ali Emre SÜSLÜ

Bana, Fanta’ya sarı kola diyen adamın basit düşünce yapısını ver Allahım…