Epey zaman olmuş bloğa bişiler karalamayalı kısaca özlemişim. Artık arayı pek açmak istemiyorum. Zamansızlık bir sıkıntı fakat onu yönetememek daha büyük bir sıkıntı. Bu aralar yönetme eğilimindeyim zamanı. Aramız iyi sayılır onunla. Hadi az önce okudukların bi girizgah olsun (aslında ben girizgahları da hiç sevmem).

Purchase-Decision

Direk konunun içine dalıyorum. Öyle sihirli, ilk defa duyacağın şeylerde anlatmayacağım he. Sadece bi iç görü diğer bi değişle insight. Pazarlama, marka ve bunların delicesine savaşları, her markanın diğerinden  daha iyi olduğunu iddia ediyor oluşu. Beni al, kaliteyi al, prestiji al işin özünde algıyı al. Gerilimi her geçen gün artan  pazarlama savaşlarının olduğu ortamda ordunun bi nevi askerleri ürünler, hemde ne ürün çeşit çeşit. Kimi markalar sana yakın gelir ve seversin tabiki eşsiz ürünlerinide ve tam almaya karar verecekken ufak bi problem ortaya çıkar. Mesela seçeceğim ürün bir kahve olsun yani o an içmek isteğin sadece sıcak bir kahve. İstek çok net: Sıcak bir kahve. Fakat bu sefer vanilyalı mı, karamelli mi, fındıklı mı, sütlü mü,sütsüz mü, sert mi, içimi yumuşak mı,  üzeri köpüklü mü, büyük boy mu, küçük mü ,Kolombiya usulü mü yada Guatemala vs vs. bir kahve içmek bazen tamamen karmaşık bir hale gelir, kafa dağıtmaya gelmişsindir fakat kafan daha da karışır. Belki o havalı isimleri ilk defa duyuyorsundur ve sana en yakın gelen kelimelerden oluşan kahveyi seçer ve kurtulursun yada  hiçbir sipariş vermeden usulca karanlığa karışırsın. Oysa istediğin sadece sıcak bir kahve iken. Hayat zor,karmaşık tamam fakat bir kahve içmekte bu kadar zor olmamalı. Biraz abartmış olabilirim ama sen ne demek istediğimi anladın 🙂

Bu tarz durumlar benim başıma özellikle Dominosta sık geliyor. Yani bazen keşke önceden bi tekrar yapsaydım da öyle gitseydim hissiyati oluşuyor bende. O kadar çok menüsü varki. Classic Pizza, Favori Üçlü , Bol 5’li Pizza, Sosyal pizza, Fit & Fresh, Vegi, Domino’s Farm, Extravaganzza, Italiano Pizza, Callypso , Bol malzemos pizza,karışık pizza, New York pizza, Kumru Pizza, Acılı Etli Pizza ve daha adını yazamadığım bi dünya pizza çeşidi ve bunlara kampanyalılar,küçük boy,orta boy, büyük boy, yanındaki içeceği,tatlısı ve hangi kombinasyonu alırsam daha karlı olurum hesapları ki bazen kampanyasız olan kampanyalıdan dahada uyguna gelebiliyor vs. vs. tamam Dominos başarılı ve sevilen bir marka olabilir fakat bu kadar çok çeşide gerek var mı? Yani daha az seçenek ile insanların kafalarını karıştırmadan daha çok satış, daha akılda kalan, sipariş verildiğinde direkt o isimle bilinen (sanki markanın alt markası gibi) pizza sunmak bu kadar mı zor?

kararsizlk_karikatur

Bu tarz bir soruna yakalanan markalardan biride bence Samsung. Özellikle son zamanlarda Apple ile kapışma uğruna o kadar çok ürün çıkardılar ki Note serisi, S serisi, A serisi,J serisi grand Prime, Edge ve diğer modelleri tabi bütün bunların 1-2-3-4-5-6-7 ….. vs leride var. Liste inanılmaz uzayıp insanların zor bir tercih yapmasına sebebiyet veriyor ve bence markanın gücünüde azaltıyor. Oysa Apple iphone’da bunu 2-3 seçenek ile müşteriye sunup senin için en iyisini yaptık. Senin seçmen gereken sadece ekran boyutu. Ya o, ya bu şeklinde. Gayet net. Onu mu seçseydim bunu mu seçseydim pişmanıklarına ve keşkelerine olanak vermiyor. Tüketici kısa bir inceleme ve çok daha az kafa karışıklığı ile istediği sonuca ulaşıyor.

Ürün çeşitliliği güzel fakat dozajında olmadığı zaman markalara faydasından çok zararının olacağını düşünüyorum. Hele bir de zamanın değerinin her geçen gün arttığı günümüzde tüketici artık çok fazla detayla uğraşmak istemiyor. İhtiyacı olan ürün veya hizmete en kısa sürede, aklında tereddütler olmadan ulaşmak istiyor. Eskiler derler ya ‘’her şeyin fazlası zarar’’ diye sanki o söz buraya cuk oturuyor. Basitlik, sadelik, kolay algılanıyor olmak markanın reklamından raflarda yer almasına kadar o kadar etkili ki. O sebeple bazen markanın daha az ürün ve etkili pazarlama stratejisi ile istenilen hedefe çok daha kolay ulaşabileceğini düşüyorum. Ne dersin sence de çok ürün, hiç ürün mü?

https://twitter.com/aliemresuslu

Bana, Fanta’ya sarı kola diyen adamın basit düşünce yapısını ver Allahım…