Reklamlarını beğenmiştim. Şarkısını, melodisini sevmiştim. Survivor All Star’da Hopi’nin sponsorluğunda yapılan bir ödül oyunu sonrası ‘’Hopi Dansı’’ diye bir şeyin oluştuğunu görünce ise dikkatimi bi tık öteye taşıdım.

Hopi son zamanlarda televizyon, internet, gazete, dergi, açıkhava gibi mecralarda sürekli karşımıza çıkmakta.Tolga Çeviğin binbir kılığa girip yaptığı başarılı oyunculuk, dillere plesenk olan şarkısı ve eğlenceli melodisi ile insanların dikkatini çekmekte.

Hopi kısaca ; Akıllı telefonununa yükleyeceğin ücretsiz bir uygulama. Hopi ile alışveriş yaptıkça Paracık kazanılmakta ve o Paracık’lar kat kat değerli harcanmakta (2-3-5-10 kat a kadar). Ben burada oluşan Hopi dansının markanın pazarlama-marka iletişimine etkisinden bahsetmek istediğimden Hopi uygulamasının detayına girmek istemiyorum. Detaylı bilgi http://www.hopi.com.tr/ adresinde.

Ses, melodi, koku vs. bir marka için son derece önemli kavramlardır. Markanın direkt kişiliğine, kimliğine etki eder. Örneğin zamanın güçlü markası Nokia’nın klasikleşen bir zil sesi vardı. Bu melodiyi kullananların Nokia kullandığını bilmek için telefonu görmemize gerek bile yoktu. Ya da Victoria Secret, Zara gibi markaların yaptığı gibi mağazalarının yanından geçerken kendine has kokuları ile kişileri mağazaya çekmeleri kesinlikle önemli pazarlama hamlelerindendir.

Bir çok markanın ikonu, müziği, kokusu var fakat son zamanlarda dansı olan bir marka açıkçası ben hatırlamıyorum. Bu sebeple bu açığı görüp böyle eğlenceli bir dansın ortaya çıkmasını sağlayan pazarlama-marka ekibini kutlarım. Keşke bu tarz farklı uygulamalara diğer markalarda da rastlasak. Bu dans bana zamanında ülkemizde çok popüler olan ‘’macarana’’ dansını hatırlattı. Macarena dansı dalga dalga yayılıp adeta şarkının bile önüne geçmişti. Hopi de bu dansı, Survivor All Star gibi çok tutulan bir yarışmada ödülün içine sokup oradakileri dans ettirmesi ile etkiyi bence oldukça arttırdı. Bununla da yetinmeyip,

Hopi dansı adada bile yapıldı. Sen de dansını paylaş, Kıbrıs ada finaline giden sen ol.

#HopiDansıDediğin  hashtagi ile twitter ve instagram hesaplarından dansı yükleyenlerin videoları paylaşılmakta.

 https://twitter.com/HopiApp   ve https://instagram.com/hopiapp

Hopi müziği eşlinde yapacakları Hopi dansını markanın sosyal medya hesaplarına gönderebilecekler. Bu şekilde düzenlenen kampanya ile marka kendisinden söz ettirip, geniş kitlelere hızlıca ulaşabilecek olması da markanın ayrıca bir iletişim başarısıdır. Sonuçta insanların sevdikleri bir yarışmayı yerinde canlı bir şekilde izleyecek olması cezbedicidir. Ve hem Survivor’un hem de Hopi’nin hedef kitleleri de birbirleri ile uyuşmaktadır. Ayrıca işin ucunda eğlencede olmuş olması insanları kolay harekete geçirir.

Bu eğlenceli reklamın özünü oluşturan başarılı müzik ve dans gün geçtikçe daha çok kişiye ulaşıp viralinde gücüyle markanın farkedilip, bilinmesine akebinde de deneyimlenip WOM ile diğer insanlara aktarılmasında sanırım etkisi gün geçtikçe artacak.

https://twitter.com/aliemresuslu

Bana, Fanta’ya sarı kola diyen adamın basit düşünce yapısını ver Allahım…