"Pazarlama Görünüşümüzü Nasıl Değiştirdi" kitap özeti

Gün geçmiyor ki  pazarlama ve marka dünyası ile ilgi  yeni bir kitap çıkmasın.

Yerli ve yabancı kitap sayısı her geçen gün artmakta.

Bunların kaçı gerçekten bizlere bir şeyler katmakta? Bu da ayrıca bir tartışma konusu.

Fakat ne olursa olsun elbette pazarlama ve marka konularına gönül verenler açısından kitap sayısının artması kesinlikle sevindirici bir gelişme. Elbette binbir emeklerle yazılmış kitapları okuyup bitirmek de son derece önemli. Fakat günün yoğunluğunda iş, okul, özel hayat vb. durumlardan bu güzelim kitapları alsak bile okumak için zaman ayırmakta zorlandığımızda bir gerçek. Şuan da çevremde gördüğüm kadarıyla kişiler bilgilenmek için kısa sürede, onlara yetecek kadar diğer bir ifade ile hap bilgi alma eğilimindeler.

Bu noktadan yola çıkıp yüksek lisansım sırasında bir hocamızın verdiği ‘’pazarlama ile ilgili kitap özeti’’ ödevini yapıp kenarda bekletmek istemedim. Bunu paylaşmak en doğrusuydu 🙂

358 sayfalık bir kitabı, bizlerin işine yaracak en önemli yerlerinin bir arada olduğu damıtılmış biçimde power point şeklinde (bu bir sunum değil, istenilen format bu şekildeydi) 40 sayfaya indirgedim.

“Pazarlama Görünüşümüzü Nasıl Değiştirdi” adlı kitap marka ve iletişim alanında uzman gazateci olan Mark Tungate dünyanın önde gelen güzellik ve bakım markalarının görünüşümüzü, çevremize bakışımızı ve algılarımızı nasıl değiştirdiğine değinmektedir.

Kitapta, markaların güzellik ve kozmetik dünyasındaki tarihsel gelişimi ayrıca pazarlamanın etkisi ile nasıl geniş kitlelere ulaştıkları hikayeleri ile birlikte akılda kalacak şekilde anlatılmış.

P&G, Unilever, Max Factor, L’ Oreal, Dior, Nivea, Body Shop, M.A.C ve Shieseido bunlardan sadece birkaçı.

O zaman fazla söze gerek yok. Damıtılmış güzellik sizlerle …

Not: Özellikle erkeklerin biraz uzak oldukları kozmetik sektöründe az çok bu markaları tanıma, hangi alanlarda uzman olduklarını bilme fırsatı bayan arkadaşları ile kozmetik konusu açıldığında artı puan olarak hanesine yazılmaktadır 🙂

https://twitter.com/aliemresuslu

Bana, Fanta’ya sarı kola diyen adamın basit düşünce yapısını ver Allahım…