koskaUluslararası ve güçlü yerel kahvaltılık çikolata markaları, etkili pazarlama faaliyetleri yaparak özellikle kahvaltılık kısmında pazarın büyük bir kısmına hakim oldular.

108 yıllık geçmişi ve helva, tahin, pekmez denildiğinde akla ilk gelen markalardan olan Koska,  bu eksikliği birkaç sene önce farketmesine karşın etkili pazarlama, iletişim, reklam vb. hamleler ile istenilen etkiye ulaşamadı.

Fakat son birkaç haftadır dikkatimi çeken bir reklam ile sanırım Koska kaldığı yerden devam etmek istemekte. Şöyle ki

“Canınız çeker, çekmez koska tahin pekmez” jingle’lı reklamı ile tahin pekmezin mevcut kültürel konumlandırmasını arkasına alan Koska tahin pekmez artık sadece kahvaltılarda değil gün içerisinde, aralarda diğer bir ifadeyle canının çektiği her an bu doğal lezzeti tüketebilirsin mesajı vermekte. Bu reklamı ilk defa izleyince Nutella ve muadillerine yerli ve sağlıklı bir rakip mi oluşmuş diye düşünmedim değil.

Yani artık sadece balık yedikten sonra balığı öldürsün 🙂 düşüncesiyle, üşenerek yaptığımız tahin pekmezi Koska bize sabah, öğle, akşam farketmez enerji, güç toplamak için canının çektiği her an yiyebilirsin diyor. Ve bunu bir alışkanlık haline getirmeye çabalıyor. Tabi burada doğal ve sağlıklı vurgulamaları ile kakaolu fındık kremalı nutellagillerede selam çakıyor.

Genel olarak bakıldığında bana doğru bir pazarlama stratejisi olarak gelmekte. En azından nutella ve diğerlerinin sadece sabah kahvaltılarına sığdırdığı düşünceyi daha geniş alanlara hemde sağlıklı bir ürün tüketme güveni ile vermektedir.

Tabi bu çok uluslu şirketlerin marka güçleri, pazarlama bütçeleri kesinlikle gözardı edilemeyecek boyutlarda bu doğru fakat bizim kültürümüze mal olmuş ürünleri de tahin-pekmez ikilisinde olduğu gibi farklılaştırıp, alanını genişletip tüketicilere sunmakta bence artık sahalarda görmek istediğimiz hareketlerden. Tabi bu sadece reklam ile sınırlı kalmamalı, günümüz pazarlamasının gerek online da gerekse de offline da gereklerini yerine getirmeli. Fakat sonuçları ne olursa olsun bu kampanyayı özellikle yerli markalarımızı yüreklendirecek bir girişim olarak görmekteyim.

https://twitter.com/aliemresuslu

Bana, Fanta’ya sarı kola diyen adamın basit düşünce yapısını ver Allahım…